Electric Century – RockSound 2014


Cokolwiek potrafi zrobić Gerard, potrafi to zrobić również Mikey.

ecrs

Dla fanów: Depeche Mode, No Devotion, Team Sleep

David Debiak pierwszy raz zaprosił Mikey’ego Waya do wspólnego tworzenia muzyki, gdzieś na początku tego wieku, podczas imprezy w New Jersey. Way był podekscytowany ofertą, ale nie mógł jej potwierdzić, z racji, że dołączył już do zespołu swojego brata. Dwanaście lat i cztery albumy My Chemical Romance później, ta dwójka spotkała się ponownie i postanowiła poświęcić swój czas Electric Century – miłosnego listu wysłanego w stronę Britpopu, electro, muzyki alternatywnej itp. Zespół skupia się teraz na złożeniu pełnego zespołu i poskładaniu nadchodzącej EPki oraz zorganizowaniu kilku koncertów. Dadzą radę to zrobić? Czy ktokolwiek się zainteresuje jak to zrobią? Jest tylko jeden sposób, żeby się tego dowiedzieć…

Obaj rezydujecie na przeciwległych wybrzeżach, jak wam się udaje pisać razem muzykę?
Odpowiada gitarzysta i keyboardzista, Mikey Way: „Cóż, póki co, piosenki były serią wymienianych między nami maili.”

Odpowiada wokalista i tekściarz, David Debiak: „Szczerze, myślę, że moimi ulubionymi chwilami, były te, gdzie Mikey wysyłał mi wiadomości głosowe. Nieważne gdzie jestem, zawsze znajdę chwilę, żeby posłuchać tego co mi wysłał i momentalnie zaczynam sobie wyobrażać co mogę na tym zbudować i stworzyć z tego coś, co oboje pokochamy.”

Czy ciężko buduje się chemię w ten sposób?
Mikey: ” Nie całkiem. Kiedy byłem w My Chemical Romance, czułem, że byliśmy piątką dzieciaków, które dorzucały swoje zapałki do ogniska, czekając, aż coś się rozpali. To było coś specjalnego i nie sądzę, że osiągniemy teraz takie powiązanie przy pisaniu, ale z Davidem znalazłem coś równie ekscytującego.”

Jak utrzymujecie kontrolę w świecie po MCR?
Mikey: „Żyjemy w czasach nienawiści, gdzie negatywne głosy są zawsze najgłośniejsze, ale to mnie nie zatrzyma. Nie czytałem jeszcze żadnego komentarza dotyczącego Electric Century i nie planuję zacząć. Przez pierwsze kilka lat [w My Chemical Romance] martwiłem się o to, co ludzie pomyślą i powiedzą, ale nauczyłem się, że należy wyciszać konkretne głosy. Zbudowałem żelazną ścianę i stoi ona do dzisiaj. Wszyscy są upoważnieni do wyrażania swoich opinii, które dotyczą naszej muzyki, po prostu nie wiem, czy potrzebuję wiedzieć, czym te opinie są.”

David: „Kiedy tworzę, jestem tak zaangażowany, w robienie tego co robię, że kiedy to kończę, usuwam się, staję z tyłu i obserwuję jak zostało to odebrane, bez poczucia, że to zostało stworzone przeze mnie. W momencie kiedy wypuszczam piosenkę, staję się obserwatorem dla mojej własnej muzyki.”

Jako wokalista Electric Century, jak traktujesz teksty zespołu?
David: „Dzieliłem niezliczone życiowe doświadczenia z Mikey’im, a piosenki Electric Century są skupione na uzależnieniu, miłości, utracie, przez większość czasu. Myślę, że większość mojej muzyki skupia się właśnie w tych miejscach. Uwielbiam piosenki, które wprawiają cię w ruch i sprawiają, że śpiewasz, ale kiedy sprawdzasz później teksty piosenek, uświadamiasz sobie, jaką mają w sobie głębię.”

Czy fani My Chemical Romance są gotowi na tę muzykę?
Mikey: „Lubię to, że nasi fani zawsze przygotowywali się na kompletną zmianę. Za każdym razem, kiedy wypuszczaliśmy album, zmienialiśmy się w pewien sposób i myślę, że nasza publiczność spodziewała się właśnie czegoś takiego. Oczywiście, to co teraz będę robić, nie będzie pasować każdemu, ale nie powinno to nikogo dziwić, że robię teraz coś zupełnie innego i nowego.”

Pochodzą z: New Jersey/Los Angeles, USA
Wydania: Ma się wkrótce pojawić EPka…
Trasa: Nic nie ma jeszcze na horyzoncie.

Tłumaczenie dla mychemicalromance.com.pl wykonała Dr.Ienzo