Wywiad z Mikey’im Way’em

MIKEY

Jak wyglądał proces projektowania gitary basowej Squier Mikey Way Mustang Bass?
To było naprawdę surrealistyczne uczucie, projektować bass z cudownymi ludźmi z Squier’a/Fender’a. Wszystko rozpoczęło się od zbudowania dla mnie własnego basu. Wrócili i powiedzieli „Cóż, chcielibyśmy wypuścić ten model jako gitarę sygnowaną twoim imieniem, oczywiście jeśli się zgodzisz.” To rzuciło mną o ziemię. To była jedna z tych kosmicznych zbieżności: Chciałem stworzyć dla siebie bass, a oni chcieli współpracować ze mną. Dla wieloletniego fana  wszystkiego co produkuje Fender/Squier, był to dla mnie jeden z największych zaszczytów jaki mogłem sobie kiedykolwiek wyobrazić.  Jako esteta, miałem wszystko rozplanowane w głowie; jak wchodzę do sklepu z gitarami i znajduję mój wymarzony bas. Jakby wyglądał i jakby się na nim grało? Zaczęliśmy od tego i kontynuowaliśmy pracę. Zawsze byłem fanem klasycznego Fendera Super Sonic, tak samo śliniłem się do pasków umieszczonych na dole basu. Wszystkie te elementy złożone razem dały końcowy wygląd mojej gitary.

Grałeś na wielu basach Fendera przez te wszystkie lata spędzone z My Chemical Romance. Co przyciągnęło cię szczególnie do Mustanga?

To, co jest świetne w Fenderze to to, że niezależnie od stylu gry czy preferencji, zawsze znajdzie się instrument, który idealnie do ciebie pasuje. Zawsze świetnie się bawiłem grając na Mustangach, dlatego pomyślałem, że to najlepsza okazja do zbudowania basu Mustanga, który zawsze istniał tylko w mojej głowie. Krótki gryf oraz lekki wygląd poprawiły mi zabawę i komfort gry.

Po tym, jak poznaliśmy cię jako Kobre Kida na albumie Danger Days, spodziewaliśmy się, że bas sygnowany twoim nazwiskiem będzie błyszcząco czerwony i żółty! O co chodzi z basem, mieniącym się diamencikami, z czarnymi paskami?
To zabawne, że o tym wspomniałeś! Stworzenie gitary Kobra Kid Mustang było nie lada pokusą. Po krótkim zastanowieniu się nad tym, zadecydowaliśmy, że stworzymy bass, którego wygląd będzie ponadczasowy. W końcu zdecydowaliśmy, że chcemy stworzyć bas, który będzie reprezentował mnie niezależnie od ery, w której obecnie jest zespół, więc srebrne zakończenia okazały się idealne. Bez walki przyznam, że srebrny brokat był zawsze moim ulubionym wykończeniem dla instrumentu. Kiedy zaczynaliśmy grać jako zespół, Fender wypuścił specjalną edycję brokatowych basów Stratocaster, Telecaster, Jazz and Precission. Wybrałem gitarę Jazz Bass i używałem jej podczas wszystkich naszych pierwszych występów. Jednej nocy, zamek w naszej przyczepie otworzył się i rozsypała się część jej zawartości na autostradę, którą wtedy jechaliśmy. Na nieszczęście straty ponieśliśmy w kilku pudełkach z merchem i moim Jazz Bassie. Nasz gitarzysta, Fankie, podają się ryzyka i biegł brzegiem autostrady aby spróbować odnaleźć szczątki tego co zgubiliśmy. Do dzisiaj mam kawałek mojej starej gitary dzięki niemu! Rozmawialiśmy o możliwości stworzenia tej gitary w innym kolorze abyśmy mogli ponownie zobaczyć Kobrę Kida.

Mikey Way Mustang Bass ma krótki gryf, co czyni go idealnym dla młodszych basistów czy gitarzystów, którzy dopiero zaczynają grać. A Squier dostępną ceną sprawia, że młodsi muzycy mogą sobie na niego pozwolić. Czy są jakieś wskazówki jakich możesz udzielić początkującym basistom?
Najlepszą radą jaką mogę dać początkowemu basiście o sposobie grania, to taki, który będzie sprawiał ci przyjemność. Starajcie nie przejmować się za bardzo tym co ludzie wam mówią o tym co powinniście robić. Nie mówię że ich zdanie jest złe, ale eksploracja to mój ulubiony sposób nauki. Powinniście próbować licznych sposobów gry, a może w końcu jeden (albo więcej!) do was przemówi. Granie na właściwym basie może naprawdę odblokować aspekty waszej gry, o której mogliście nigdy nie wiedzieć, że istnieje.

Mikey Way Mustang Bass posiada tylko jeden humbucker, jest to przeciwieństwo rozdzielonych przetworników, które zazwyczaj znajdowały się w basach Mustang. Czy zazwyczaj preferujesz grubszy dźwięk humbuckera?
Gdy omawialiśmy przetworniki, chciałem zrobić coś nietypowego. Chciałem pobrać kilka elementów z Precision Bass i połączyć to z tym co posiada Mustang. Odpowiedzią dla tego co chciałem osiągnąć był właśnie humbucker. Otrzymujesz wtedy całą jego „wielkość”, co jest idealne dla tego, co ja robię.

Co znajduje się teraz na twoim iPodzie?
Słuchałem nowych singli Blur – są fantastyczni! Długie lata czekałem na nowy materiał od nich. Słucham również dużo Stone Roses aby rozkręcić się na wznowienie przez nich działalności. Mam nadzieję, że zdecydują się na trasę po Stanach.

Jeśli MCR mogłoby nagrać cover jakiejkolwiek piosenki, jaką byś wybrał?

Zawsze nas świerzbiło, aby nagrać cover jakieś piosenki Davida Bowiego! Myślę, że moglibyśmy zrobić zabawną wersję „Rebel Rebel” albo „Ziggy Stardust.” Wiem, że powiedziałeś, że mogę wybrać tylko jedną piosenkę, ale nigdy nie mogę wybrać tylko jednej piosenki Bowiego.

Jaka jest twoja ulubiona piosenka My Chemical Romance do grania na żywo?

Ciężko jest mi wybrać tylko jedną, ale jeśli muszę, to będzie to „Give ‚Em Hell Kid.” Rozpoczyna się bardzo szybko i agresywnie, z małą nutą fałszu. Nasi fani sprawiają wrażenie, że dobrze się bawią podczas tej piosenki.

Nie jest tajemnicą, że ty i reszta zespołu jesteście wielkimi fanami komiksów. Jak myślisz, jakie cechy by miał bass sygnowany imieniem Batmana?
Jestem winny zarzucanego mi czynu! Naprawdę kochamy komiksy i Batmana. Jeżeli człowiek nietoperz miałby własny bass, myślę, że byłby w kształcie Batarangu (broni Batmana). Stroiki mogłyby być wyciągane, odpalałyby zasłonę dymną. Musiałby być również mechanizm, który odpalałby gryf niczym linę zakończoną kotwiczką.

Link do wywiadu: zzounds.com
(tłumaczenie dla mychemicalromance.com.pl – Dr.Ienzo)