Gerard Way dla Time Out Chicago

Jak superbohaterowie i Duran Duran trzymają Gerarda Waya z daleka od grobu. „Nic sobie nie robię, nie marzę już o śmierci.”

Gerard Way jest starszy niż się wydaje. Ma chłopięcą urodę i włosy pomalowane na wściekły czerwony kolor. Chłopak z New Jersey jest liderem punkowej grupy My Chemical Romance. Stworzył i wydał z sukcesem komiks Umbrella Academy. W klipach promujących najnowsżą płytę jego zespołu,  Danger Days: The True Lives of the Fabulous Killjoys, MCR grają alter ega superbohaterów z pistoletami. Zaskakująco, 9 dnia kwietnia, Gerard skończy 34 lata. Mieszka w Los Angeles z żoną Lindsey i ich dwuletnią córką Bandit. To niezwykła zmiana stylu życia dla kogoś, kto mówił kiedyś “żyć szybko, umierać młodo.”

Urodziłeś się kilka godzin po wydaniu pierwszego albumu Clash.
Zabawne, dopier się o tym dowiedziałem! Przeczytałem to tydzień temu..

Przyszedłeś na świat w ten sam czas, gdy rodził się punk. Czy to dlatego czujesz się z tym tak powiązany?
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, to dziwne. Jedyne o czym myślałem o roku mojego urodzenia, to że jest to rok śmierci Elvisa. Musiał umrzeć tradycyjny rock & roll, żeby narodził się punk. Większość zespołów, których słucham,. Every record or band I’m drawn to is right around that period.

Co jest dla ciebie starsze, ty, czy muzyka z 1977 roku?
To dziwne. Jest coś w tych nagraniach, ze one nigdy się nie starzeją. Wczoraj gadałem z moją żoną o rzeczach, których słuchaliśmy w liceum. Teraz nie da się tego słuchać, brzmią beznadziejnie! Przestarzale. Ale włączasz taki album Mistifts i brzmi tak, jakby wyszedł wczoraj.

Codziennie rozmawiasz z żoną o muzyce?
Oczywiście. Wczoraj spędziliśmy dzień, gadając o Duran Duran.

To wypełnia cały dzień?
Rozmawiamy o tym jaki zespół był, gdy zaczął grać, o tym, że potem go nie było I że znów grają. Ich teksty są o sile, zachłanności, seksie, pożądaniu, kontroli. Były odpowiednie w czasach nadmiaru. Ten czas znów jest. Razem z żoną próbujemy się w tym odnaleźć.

Kłócicie się o coś?
Mój Boże, my nigdy… Och… och, Biggie kontra Tupac. Jak się pobraliśmy, to była jedyna muzyka o którą się kłóciliśmy. Bardzo lubię Tupaca, a moja żona ma urodziny wtedy, co Biggie. Bardzo go lubi.

Przed Danger Days wydaliście ostrą, punkową płytę. Jednak na światło dzienne wyszło zupełnie coś innego. Co się stało?
Gonienie za dźwiękiem I za duszą, to dwie różne sprawy. Nie zdawałem sobie z tego sprawy od początku. Było dużo nagrać, ostrych i punkowych, ale nie było w tym ducha. Często powtarzam, że gdyby Iggy Pop mógł przesłuchać tych dwóch płyt, wybrałby Danger Days. Robiłem z nim wywiad w połowie nagrywania płyty, i powiedział mi, że on zawsze robił rzeczy, których nikt nie chciał, żeby robił. To właśnie to, czym jest Danger Days. Powiedział, że rzucił golfa, bo to będzie denerwowało ludzi. To też jest jakaś część mnie. Pewnie dlatego, że nigdy tak naprawdę nie dorosłem. Co było ostatnią rzeczą, jakiej inni od nas oczekiwali? Kolorów. Spieprzenia włosów, ubierania się jak gówniarz.

Danger Days wydaje się być umocnieniem sukcesu twojego komiksu.
Bo jest. Nauczyłem się jednej rzeczy: Powinieneś przestać rozdzielać sztukę..

KISS i Gorillaz  mogą sobie pozwolić na granie mając swoje lata, bo mają przebrania I rysunkowe postacie. Zazdrościsz im?
Myślę o tym dużo. Co będę robił, gdy skończę czterdziestkę? Czy to dziwne?

Zmienisz się?
Na pewno. Już się ogromnie zmieniłem. Zachowuję się inaczej na scenie. Nic sobie nie robię, nie marzę już o śmierci. Przeszedłem to i nie chcę umierać. „Chcę żyć! Nie chcę spędzać życia z kotami, które młodo umierają.” Przejdziesz to i natychmiast ludzie uznają, że jesteś nudny.

Jak dużo z tego myślenia przyszło z posiadania dziecka?
Zdecydowanie to umocniło. Ale czułem to mając dwadzieścia osiem-dziewięć lat: “Życie jest super! Jest zajebiste!.” Zrozumiałem co lubię. Występowanie jest w porządku, ale lubię coś tworzyć. Nie chciałem tracić więcej czasu, chciałem coś tworzyć. Nie ma cię wokół, jak jesteś bezczynny.

Kto ma fajniejsze zabawki? Ty, czy twoja córka?
Teraz ja. Ale kiedyś ona wszystkie je dostanie.

Wywiad przeprowadził Brent DiCrescenzo.

(tłum. Sharp dla mychemicalromance.com.pl)